LietuviųRussian (CIS)English (United Kingdom)
Domus Felina | Savannah Cats

Frequently Asked Questions

Kuo skiriasi Savannah katė nuo kitų naminių kačių?
Kuo skiriasi Savannah katė nuo Bengalijos katės?
Ar Savannah yra egzotinės, eksperimentinės katės?

Kur Savannah katės yra registruojamos?
Kokio dydžio ir svorio gali užaugti Savannah katės?
Kaip Savannah katės bendrauja su mažais vaikais?
Kaip Savannah katės sutaria su kitais naminiais augintiniais?KUO SKIRIASI SAVANNAH NUO KITŲ NAMINIŲ KAČIŲ?

Šiuolaikinių naminių kačių (felis catus) protėviai jau nuo senų senovės gyveno kartu su žmogumi. Tai vienas iš pirmųjų žmogaus prijaukintų gyvūnų. Visos dabartinės naminės katės ir netgi mažos laukinės katės priklauso tai pačiai rūšiai - Felis silvestris.
Skirtingos  naminių kačių veislės atsirado natūraliai joms poruojantis su įvairiomis laukinėmis ir naminėmis katėmis, mutuojant genams arba veisimo būdu, poruojant skirtingas naminių kačių veisles.
Savannah veislė atsirado susiporavus naminei katei su vidutinio dydžio Afrikoje gyvenančiu servalu (leptailurus serval), todėl dar yra vadinama išvestine namine veisle. Tačiau grynai išvestinėmis galima vadinti daugiau pirmųjų kartų Savannah kates, kurios auginamos veislynuose, siekiant išveisti tolimesnes kartas, jau vadinamas grynosiomis (tikrosiomis) Savannah katėmis. Jos priskiriamos tam pačiam naminių kačių porūšiui.


KUO SKIRIASI SAVANNAH KATĖ NUO BENGALIJOS KATĖS?

Abiejų veislių katės yra labai gražios, egzotiškos ir visuomet renkantis kyla klausimas kuo jos skiriasi.
Savannah kačių veislė yra panaši į Bengalijos kates tik tuo, kad abi yra vadinamos išvestinėmis naminėmis veislėmis, t.y. pirmosios šių veislių atstovės išveistos suporavusus namines kates su skirtingomis kitų rūšių katėmis.
Savannah veislė atsirado suporavusus naminę katę su vidutinio dydžio Afrikoje gyvenančiu servalu (leptailurus serval).
Bengalų veislė, kurios protėviai taip pat naminės katės ir kitokios katės - Azijoje džiunglėse gyvenančios nedidelio dydžio, bet su ypač gražiu kailiuku, - azijos leopardinės katės (Prionailurus Bengalensis), poravimosi rezultatas.
Savannah katės nuo bengalų skiriasi: išvaizda, dydžiu (Savannah yra didžiausia šiuo metu egzistuojanti išvestinė naminė katė), charakteriu (Savannah yra atviro, draugiško ir šuniško charakterio tipo), kailio struktūra ir raštu (Savannah kailiukas yra ne toks minkštas, švelnus, bet ypač trumpas, o raštas dėmėtas, primenantis servalo kailiuką).


AR SAVANNAH YRA EGZOTINĖS, EKSPERIMENTINĖS KATĖS?

Ne, Savannah nėra egzotinė kačių veislė. Tai meilios, gražios, judrios visiškai naminės katės. Jų natūrali gyvenamoji aplinka yra namai, veisiamos jos kaip naminės katės, naminiai augintiniai ir visos, kurių tėvai naminės katės, yra laikomos tik naminėmis. Net ir pirmos kartos (Savannah F1) yra vadinamos išvestinėmis naminėmis katėmis, bei auginamos namuose kaip naminiai augintiniai ar veislynuose, siekiant išveisti kitų kartų namines kates. Savannah katės nesunkiai susidraugauja ir su kitais naminiais augintiniais, kaip šunimis, naminiais šeškais, taip pat žaidžia su vaikais. Tik dėl savo gražios išvaizdos Savannah katės kartais dar būna vadinamos egzotinės išvaizdos naminėmis katėmis.
Taip pat jos nėra ir eksperimentinės katės. TICA-oje jos yra visiškai pripažintos naminės veislės katės, registruojamos naminių kačių registre, perėjusios visus pirminius naminių veislių pripažinimo lygius ir etapus (preliminarų, pažengusiųjų, nečempioninį), bei šiuo metu jau pasiekė patį aukščiausią - čempioninį. (Pvz.: to dar nėra padariusios tokios žinomos naminių kačių veislės kaip Burmila, Donskoy ir daugelis kitų). Savannah katės dabar gali pilnateisiai dalyvauti TICA naminių kačių parodose, bei su kitomis naminių kačių veislėmis varžytis dėl čempiono titulo.


KUR SAVANNAH KATĖS YRA REGISTRUOJAMOS?

Savannah katės yra registruojamos didžiausią pasaulyje veislinių naminių kačių genetinį registrą turinčioje tarptautinėje kačių organizacijoje TICA, kurios būstinė yra JAV.
TICA-oje šios katės jau yra nuėjusios visą naminių kačių pripažinimo kelią, įveikusios visus etapus ir lygius nuo pradinio iki aukščiausiojo - čempioninio. Lyginant su kitomis naminių kačių veislėmis, Savannah veislė dar yra labai jauna, todėl ir šios veislės kačių, ypač grynųjų Savannah (SBT), kurios laisvai gali dalyvauti ir rungtyniauti parodose, dar yra labai nedaug. Dėl šios priežasties, tačiau nuolat augant Savannah kačių populiacijai jos pripažinimo ir registracijos klausimas kitose naminių kačių organizacijose  lieka ateityje.


KOKIO DYDŽIO IR SVORIO GALI UŽAUGTI SAVANNAH KATĖS?

Savannah katė yra laikoma šiuo metu didžiausia egzistuojančia  išvestine namine kate. Jos ūgis gali skirtis nuo paprastų kačių iki 2,5 karto. Nors ir gali būti didelės, bet visos  dar nėra vienodo dydžio. Pasaulyje didžiausių naminių kačių yra tik vienetai, ir tai - Savannah veislės katės. Veislynai jas išvedė po ilgų metų sunkaus ir kruopštaus selekcinio darbo, jos nėra parduodamos ir jas galima pamatyti internete.
Iki dabar Savannah katės dydis vis dar kol kas labai priklauso nuo jų protėvio - servalo teorinio kraujo %, arba nuo Savannah kartos F1, F2, F3...Didžiausios Savannah katės yra F1, F2. Šių pirmų kartų Savannah kačių ūgis gali siekti net iki 40-55cm, o svoris iki 8-15kg. Taip pat katinukai yra stambesni, nei katytės. Tačiau šios katės yra liaunos, gracingos, tvirto, bet ne sunkaus ir stambaus sudėjimo. Todėl panašaus dydžio kitų veislių katės gali sverti daugiau ir būti net sunkesnės.
Veisėjų didelio selekcinio darbo ir kitų programų dėka ši įtaka Savannah dyžiui ir priklausomybė nuo servalo kraujo nuolat mažėja.
Tačiau, Savannah katės yra ypatingos ir labai mylimos ne tik dėl savo dydžio, bet ir dėl charakterio, bei egzotiškos savo išvaizdos.
Jei koncentruojantis vien tik į katės dydį rekomenduotume kitas, senai pripažintas ir patvirtintas naminių kačių veisles, kurios gali būti vienodai didelės (pvz. Meino meškėnai).


KAIP SAVANNAH KATĖS BENDRAUJA SU MAŽAIS VAIKAIS?

Visuose veislynuose augantys kačiukai yra socializuojami. Nors ir Savannah katės iš prigimties yra visiškai neagresyvios, nuo pat gimimo kačiukai pratinami būti žmogaus draugijoje, nebijoti vaikų, išmokti bendrauti su kitais augintiniais. Todėl jų elgsena gali gerokai skirtis nuo lauke gyvenančių kieminių kačių. Skirtingų linijų Savannah kačių charakteris gali kiek skirtis, nors ir tos pačios vados kačiukai turi taip pat skirtingus charakterius.
Savannah yra labai smalsios katės, joms labai patinka dėmesys. Todėl vaikas skiriantis katytei daugiau laiko visada jai bus geras draugas. Jei vaikas ją prižiūri, šeria, žaidžia tuomet katė jį laikys savo šeimininku ir dar labiau vertins. Joms labai patinka žaidimai su šokinėjimais, lakstymu, kamuoliuko gaudymas, ivairių komandų mokymasis, bei nuolatiniai užsiėmimai kartu. Todėl nenuostabu kad po tokių energingų žaidimų, poilsį katė pasirinks vaiko lovoje taip pat kartu.
Gražaus elgesio su gyvūnais vaikas turi būti mokomas jau nuo mažens, nes kiekvienai katei nepatinka kai ją tampo už uodegos, vaiko, gaudo. Savannah katė visą laiką bandys žaisti, tačiau pajutusi jai nepriimtiną elgesį labai lengvai paspruks, ar užšoks į nepasiekiamą vietą, bei ramiai stebės įvykius iš aukštai. Jei katė pripras bijoti vaiko ir nuolat turės slėptis nuo jo, labai sunku ateityje bus iš naujo įgauti abipusį pasitikėjimą ir partnerystę.KAIP SAVANNAH KATĖS SUTARIA SU KITAIS NAMINIAIS AUGINTINIAIS?

Savannah katės yra naminės katės ir jos labai puikiai sugeba sutarti su visais naminiais augintiniais. Ypač palengvėja bendravimas tarp gyvūnų jiems kartu nuo mažens augant. Savannah, kaip ir kitų veislių katės, yra geros medžiotojos, todėl nuolat jas gali vilioti maži augintiniai (pelytės, žiurkėnai ir kt.), su kuriais katei žaidžiant, instinktyviai jie gali virsti  grobiu. Taip pat gali vilioti akvariume plaukiojančios žuvytės, kurios turi būti sugiai uždarytos nuo katės noro pažvejoti. Dėl šių priežasčių, nuo pat kačiuko įsigyjimo, jį reikia atsargiai, po truputį pratinti prie kitų namiškių, nuolat stebėti kaip jis su jais bendrauja.
Labai gerai Savannah katės draugauja su šunimis, jie drauge žaidžia, kartu eina ėsti, kartu miega. Taip pat gerai susidraugauja su naminiais šeškais, su kitomis katėmis. Tačiau vyresni senieji naminiai augintiniai (ypač nekastruoti ir nesterilizuoti) gali ne iš karto priimti naujoką, jį stengtis išvaryti iš savo teritorijos. Todėl visiškai gyvūno adaptacijai ir sutarimui būti drauge reikia daugiau skirti savo laiko ir įdėti kantraus darbo.

 

Photo Gallery

Member of TICA

logo

Statistics

Content View Hits : 1451979

Our Savannah